Kategoria

Jolanta Baran-Wciślińska


sty 01 2016 KONIEC
Komentarze: 0

ZAKOŃCZENIE

Witam po raz ostatni.

Dobiega czas zakończenia bloga odnośnie efektywnego uczenia się.

Mam nadzieje że Wam się spodobał.

Zródłem moich inspiracji dotyczących metod uczenia się była książka T. Buzana " Pamięc na zawołanie" jak również wiedza zdobyta na wykładach u Pani Dr J. Ogrodnik oraz własne doświadczenie.

Dzięki pisaniu tego bloga wiele się nauczyłam i mam nadzieję że Wam też jakaś metoda przypadła do gustu i wykorzystacie ją w praktyce.

Na koniec chciałabym podziękowac kolegom z grupy: Kamilowi B. i Pawłowi R. którzy założyli tego bloga do którego mogłam dołączyc.

Czekam na ocene.

Pozdrawiam J B-W

logistyk15 : :
gru 25 2015 JESTEŚ TYM CO JESZ.
Komentarze: 0

logistyk15 : :
gru 18 2015 RELAKS
Komentarze: 0

RELAKSACJA

Witam.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i zaczyna się też gonitwa(praca, dom, pezenty) dużo stresu.. jak tu ze wszystkim zdążyc przed świętami... Dlatego chciałabym Wam przedstawic metody relaksacji jakie można wykorzystac nie tylko gdy jesteśmy zdenerwowani ale też przed nauką.

 

Relaksacja może zwiększac efektywnośc uczenia się. Im bardziej jesteśmy zdenerwowani tym trudniej nam sobie coś przypomniec. Natomiast gdy jesteśmy spokojni, tym łatwiej nam się skoncentrowac, a co za tym idzie - łatwiej zapamiętac informacje.

Jaka więc metoda relaksacji może najlepiej sprawdzic sie w szczególnie stresujących sytuacjach?

 

- Technika relaksacji oddechowa- polega na wykonaniu głębokich, świadomych, zrelaksowanych oddechów. W czasie tych oddechów skupiamy się na tym że wszystkie nasze mięśnie wypełnia odprężenie i harmonia. Możemy pomocniczo liczyc cztery fazy oddechu: wdech-liczymy do 6 sekund, zatrzymanie oddechu liczymy do 3 sekund, wydech liczymy do 6 sekund, bezdech do 3 sekund.

 

- Aktywnośc fizyczna, cwiczenia fizyczne- gdy biegasz lub cwiczysz ale nie spinasz się na osiągnięciu rekordu, tylko robisz to dla siebie i obserwujesz swoje ciało wtedy staje sie to efekyywną techniką relaksacyjną.

 

-Muzyka relaksacyjna- to doskonały sposób na uwolnienie się od stresu i odprężenie po całym dniu w pracy lub tak jak ja po całym dniu w domu z dwójką dzieci.

Pozdrawiam J B-W

logistyk15 : :
gru 11 2015 I JESZCZE JEDEN I JESZCZE RAZ.. CZYLI POWTÓRKI...
Komentarze: 0

UTRWALAMY INFORMACJE / WIEDZE W GŁOWIE CZYLI POWTARZAMY!!!

 

Często zostawiamy naukę na ostatnią chwilę i w jedną noc próbujemy wcisnąc wiedze do głowy. To jednak sprawia że materiał pozostaje w pamięci na krótko i po jakimś czasie nie jesteśmy w stanie odpowiedziec na związane z nim podstawowe pytania. Dlatego o wiele lepiej jest zabrac się za powtarzanie odpowiednio wcześnie i systematycznie powracac do swoich notatek.

Istnieje system powtórek który pozwala uczynic naukę znacznie bardziej efektywną:

- od razu powtarzamy nowo nabyte informacje

- powtarzamy po upływie jednej godziny

- powtarzamy po upływie jednego dnia

- powtarzamy po upływie jednego tygodnia

- powtarzamy po uływie jednego miesiąca

Techniki jakie zastosujemy do powtarzania zasadniczo zależą od naszych własnych preferencji i osobistego stylu uczenia się.

Osobiście polecam technikę powtarzania materiału z przyjaciółmi lub rodziną. Wcielam się wtedy w rolę nauczyciela i staram sie wytłumaczyc (bardzo często) mężowi to czego sama próbuje sie nauczyc. Stosuje też quiz-y głównie ze starszą siostrą (kujonem). Polegają one na tym ze siostra zadaje mi pytania z przedmiotów które mam na zajęciach a ja próbuje na nie odpowiedziec.

 

logistyk15 : :
gru 04 2015 JAK PISAC NOTATKI
Komentarze: 0

 SYSTEM CORNELLA

Tym razem coś dla osób lubiące notatki linearne.

System Cornella- jest to prosta efektywna metoda nie tylko do notowania, ale także do nauki.

Metoda ta polega na "wyciąganiu" słów kluczowych z głównej notatki.

Jak to zrobic?

-Należy podzielic kartke na dwie części (kolumny 6cm lewa i około 14 cm prawa)

-Lewa mniejsza strona powinna zawierac słowa kluczowe / inspirujące pytania.

-Prawa kolumna w której zapisujemy notatkę (treśc wykładu) to pozostała częśc kartki.

-Kilka dolnych wierszy zostawiamy i odgradzamy poziomą linią-tu będzie się znajdowac

podsumowanie kóre nie powinno byc dłuższe niż 2-3 zdania.

Oto jak powinna wyglądac taka notatka

Polecam tę metode ponieważ świetnie sie z tego systemu uczy oraz robi powtórki. Przy uczeniu się wystarczy zakryc prawą kolumnę i spróbowac odtworzyc informacje na podstawie słów kluczowych zlewej strony. Do szybkiej powtórki świetnie sprawdza sie też podsumowanie.

Pozdrawiam J B-W

logistyk15 : :
lis 27 2015 MAPY MYŚLI
Komentarze: 0

Mapy Myśli

 

Kolejna propozycja: Mapa Myśli

Zacznę od teorytycznego ale krórkiego wstępu.

Mapy myśli zawierają tylko kluczowe słowa, pojęcia i obrazy które kojarzą się z wieloma innymi informacjami które można zawrzec na jednej dużej stronie. Wyzwalają kreatywnośc pozwalając pomysłom na szybszy i swobodny przepływ.

Najważniejsze zasady tworzenia map myśli:

1. Mapa składa sie z centralnie umieszczonego wyrazu-pojęcia(tematu)

2. Naokoło centralnego wyrazu znajdują się gałęzie główne odpowiadające za główny wątek

3. Od gałęzi głównych odchodzą gałęzie szczegółowe na których można umieszczac rysunki związane z tematem

4. Mapę mysli piszemy dużymi drukowanymi literami

5. Używamy koloru ponieważ kolor stymuluje prawą półkule mózgu co z kolei ułatwia czytelnośc

Samo przytoczenie teori nie zachęca do tej techniki bo na pierwszy rzut oka wydaje sie to trudne i niezrozumiałe dlatego zamieszczam przykładową mapę myśli:

Przepraszam za jakośc tego zdjęcia ale nie udało mi sie go powiększyc

Zdecydowanie polecam Mapę Myśli ponieważ patrząc na nią zdecydowanie łatwiej mi zrozumiec sedno tematu i połączyc pojęcia niż wkuwac bezsensownie.

Pozdrawiam. J B-W

logistyk15 : :
lis 20 2015 MNEMOTECHNIKI
Komentarze: 0

MNEMOTECHNIKI

 

WITAM

Dziś chciałabym Wam przedstawic sposoby ułatwiające zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji czyli MNEMOTECHNIKI.

Dzieki stosowaniu mnemotechnik każdy będzie mógł zapamiętac różne hasła, daty, przemówienia. Techniki te cwiczą pamięc, poprawiają koncentrację, pozwalają uczyc się szybko i skutecznie.

Istnieje wiele rodzajów mnemotechnik i kilka z nich postaram się Wam opisac.

 

TECHNIKA HAKÓW

Jest to technika polegająca na zapamiętywaniu informacji dzięki skojarzeniu ich z wcześniej utrwalonymi elementami, reprezentującymi kolejne liczby.

Przykładowa dziesiątaka haków

Każdy w indywidualny sposób może stworzyc haki pamięciowe tak aby sie łatwo kojarzyły.

W jaki sposób posługiwac się tą metodą?

Oto przykład:

Wyobrazmy sobie że mamy do zapamiętania kod pocztowy 28-734. Nie będzie z tym problemu jeśli skojarzymy sobie każdą cyfrę z odpowiednim hakiem.

I tak powinniśmy sobie wyobrazic łabędzia(2) jak stoi na różowym bałwanie(8) na ten widok spogląda smierc z kosą (7) która ma ogromny biust(3) i siedzi na latającym krześle (4).

Metoda ta średnio do mojej osoby przemawia. Według mnie jest ona trochę ograniczona, można ją wykorzystac do spraw, które posiadaja liczby.

A Wam jak się ta metoda podoba? Piszcie w komentarzach.

Pozdrawiam J B-W

logistyk15 : :
lis 13 2015 NASTAWIENIE
Komentarze: 0

logistyk15 : :
lis 06 2015 MÓZG I JEGO PRACA
Komentarze: 0

"Co usłyszę, zapomnę. Co zobaczę, zapamiętam. Co zrobię, zrozumiem"

Konfucjusz                           

Witam ponownie.

Dziś chciałabym dodac trochę informacji na temat jak funkcjonuje nasz mózg.

Mózg składa się z lewej i prawej półkuli połączonych ze sobą siecią włukien norwowych zwanych ciałem modzelowym. Badania nad pamięcią odkryły że u większosci ludzi lewa półkula (logiczna) odpowiada za analize, logike, cyfry i słowa. prawa półkula (twórcza) wiąże się z obrazami, kolorami, marzeniami.

Cwicząc naszą pamięc powinniśmy zintegrowac działanie obu półkul mózgowych. Gdyż tylko połączenie działania obu półkul-czyli całego mózgu daje nam znacznie bardziej zadowalające efekty zapamiętywania i odtwarzania informacji.

To w jaki sposób myślimy, przetwarzamy informacje zależne jest od sensoryczności naszego mózgu. Wyróżniamy więc cztery style uczenia się:

1. Wzrokowy (jak większośc ludzi ja też należe do tej grupy)

2. Słuchowy

3. Kinestetyczny

4. Dotykowy

Podczas uczenia się barzdzo ważne jest dostosowanie sposobu uczenia sie do indywidualnego stylu przyswajania wiedzy. W następnych postach postaram się wam przybliżyc kilka sposobów uczenia się.

Pozdrawiam J B-W

logistyk15 : :
paź 26 2015 ZACZYNAMY
Komentarze: 0

logistyk15 : :