Najnowsze wpisy, strona 2


lis 09 2015 Wpływ muzyki na efektywne uczenie się
Komentarze: 0

Witam

 

W dzisiejszym poście chciałbym opisać wpływ muzyki na moje efekty w uczeniu się.

Choć jestem osobą na codzień słuchającą muzyki typu electro house to podczas nauki słucham muzyki klasycznej.

Podstawową cechą takiej muzyki jest to, że ma ona nas uspokajać. Nie może być zbyt głośna, powinna być ledwo słyszalna dla nas, a nie przeszkadzać nam w nauce.

Oto kilka propozycji:

-pachabelly-huma huma

-chopin-etude opus 25

-nocturn opus 15

 

W kolejnym poście poruszę temat przekąsek, które mogą nam towarzyszyć podczas nauki

Pozdrawiam

KB 

lis 07 2015 Od teorii do praktyki
Komentarze: 0

Objedzony orzechami, pestkami dyni (po których wyskoczyło mi coś na języku ;) postanowiłem wreszcie wcielić poznaną teorię w umiejętności praktyczne.


Na "pierwszy ogień"  poszła metoda skojarzeniowa. Jej prostota oraz możliwość szybkiego zastosowania skłoniła mnie do szybkiego jej wypróbowania oraz przedstawienia mojemu siedmioletniemu dziecku.

Moja żona a jej mama przygotowała dla Nas listę zakupów. Gdy już wiedzieliśmy na czym ta metoda polega poszło można powiedzieć z górki..


Moja córka jest w takim wieku, że wymyślanie absurdalnych oraz często bardzo śmiesznych historyjek to dla niej błahostka. Moja historyjka powstała trochę później...
Na liście zakupów było 14 pozycji zatem zaczęliśmy bardzo ambitnie (biorąc do sklepu kartkę z listą zakupów - tak na wszelki wypadek)


Po 30 minutach byliśmy na miejscu. Zapamiętałem 10 pozycji, Hania tylko lub aż 8... Doskonale zapamiętała początek listy, niestety przy końcu jej historyjka zaczęła na nowo żyć własnym życiem...


Niemniej jednak uważam, że przy odrobinie codziennego treningu dojdziemy do perfekcji.

lis 06 2015 MÓZG I JEGO PRACA
Komentarze: 0

"Co usłyszę, zapomnę. Co zobaczę, zapamiętam. Co zrobię, zrozumiem"

Konfucjusz                           

Witam ponownie.

Dziś chciałabym dodac trochę informacji na temat jak funkcjonuje nasz mózg.

Mózg składa się z lewej i prawej półkuli połączonych ze sobą siecią włukien norwowych zwanych ciałem modzelowym. Badania nad pamięcią odkryły że u większosci ludzi lewa półkula (logiczna) odpowiada za analize, logike, cyfry i słowa. prawa półkula (twórcza) wiąże się z obrazami, kolorami, marzeniami.

Cwicząc naszą pamięc powinniśmy zintegrowac działanie obu półkul mózgowych. Gdyż tylko połączenie działania obu półkul-czyli całego mózgu daje nam znacznie bardziej zadowalające efekty zapamiętywania i odtwarzania informacji.

To w jaki sposób myślimy, przetwarzamy informacje zależne jest od sensoryczności naszego mózgu. Wyróżniamy więc cztery style uczenia się:

1. Wzrokowy (jak większośc ludzi ja też należe do tej grupy)

2. Słuchowy

3. Kinestetyczny

4. Dotykowy

Podczas uczenia się barzdzo ważne jest dostosowanie sposobu uczenia sie do indywidualnego stylu przyswajania wiedzy. W następnych postach postaram się wam przybliżyc kilka sposobów uczenia się.

Pozdrawiam J B-W

logistyk15 : :
lis 02 2015 Wpływ wysiłku fizycznego na naukę
Komentarze: 0

Witam, 

W moim pierwszym wpisie chciałbym opisać jak wpływa sport na moje efekty w uczeniu się :D

Pewnie każdy ma takie chwile, że ma ogrom nauki, milion myśli na minute, a do tego jutro kolokwium. Siedzimy nad tymi notatkami i nic nie chce "wejść do głowy". Nie potrafimy się skupić.

Muszę się wam przyznać, że nie jestem zbyt cierpliwą osobą i nie potrafie zbyt długo siedzieć w jednym miejscu. Miałem duże problemy zanim doszedłem do równowagii między nauką, a odpoczynkiem. Teraz nie potrafię zrozumieć tego, że osoby siedzą całymi dniami nad książkami lub notatkami, a później nie mają siły na nic więcej, są ospali i "nie do życia".

Mój prosty sposób na "nie nudzenie się" podczas nauki to robienie przerw, podczas których trenuję.

Mogę każdemu polecić tę formę nauki, ponieważ wysiłek fizyczny, nie tylko działa na nasze mięśnie, ale i na umysł. Po wysiłku fizycznym jesteśmy spokojniejsi, "wyluzowani" i nie mamy zaprzątniętej głowy niepotrzebnymi myślami.

Pozdrawiam

KB

lis 01 2015 Odpowidenia Dieta !
Komentarze: 0


Postanowiłem zacząć od rzeczy najbardziej przyjemnych :) Nie każdy jednak wie, jak ważną rolę podczas przyswajania wiedzy pełni odpowiednio zbilansowana dieta.

Mózg potrzebuje witamin z grupy B, a szczególnie witaminy B6 i B12, do wielu funkcji umysłowych. Powszechnie wiadomo, że witamina C pomaga wzmacniać odporność organizmu, Mało kto wie, że witamina C w diecie mózgu powoduje:

przyspiesza odtruwanie organizmu, wzmaga walkę z wolnymi rodnikami, pomnażanie ilości witaminy E, niweluje bezsenność, i wiele innych pozytywnych funkcji

Dodatkowo woda to podstawa, przyjmuje się, że potrzebujesz dziennie tyle wody, ile Twoja waga podzielona przez 11. W ten sposób można łatwo ustalić potrzebną ilość wody.


Niezwykle ważnym elementem diety dla mózgu są tłuszcze nienasycone. To one tworzą w 70% mielinę, czyli tłuszczowo-białkową powłokę neuronu, odżywiającą go i przyspieszającą przewodzenie.

Twoje ciało produkuje wiele potrzebnych substancji (np. 15 rodzajów białek), lecz nie jest jednak w stanie wyprodukować tego rodzaju tłuszczu. Jeśli nie dostarczysz go mózgowi Twoja pamięć i procesy poznawcze będą osłabione.Tu mózg potrzebuje Twojej pomocy!

Dieta mózgu - zadbaj o duże ilości ziaren i pestek

Tak niewiele potrzeba, aby wzmocnić swój mózg! Wystarczy, zamienić paluszki, chipsy i inne przekąski na zdrowe orzechy czy słonecznik. Twój mózg będzie Ci naprawdę wdzięczny, zapamiętując szybciej i na dłużej.W skład nienasyconych kwasów tłuszczowych wchodzą dwa ważne kwasy Omega-3 i Omega-6. Możesz je znaleźć w oleju rybnym lub w oleju z lnu, a także w pestkach słonecznika, dyni czy w orzechach włoskich.

Kolejny wpis za tydzień. Po solidnym "naoliwieniu mózgu" czas będzie skupić się na "sztuczkach" przedstawonych przez prekursora tematki Tonyego Buzna :)

logistyk15 : :
paź 26 2015 ZACZYNAMY
Komentarze: 0

logistyk15 : :
paź 23 2015 Do dzieła !
Komentarze: 0

Nasycony podstawową wiedzą wprost z  "Pamięci na zawołanie" Tonego Buzana postanowiłem rozpocząć swój mały eksperyment. Przecież jeżeli innym się udało poprawić swoją pamięć oraz możliwości szybszego uczenia się mi również się uda.

Zatem będę umieszczał na niniejszym blogu swoje zmagania, spostrzeżenia oraz efekty zastosowania technik "świadomej ingerencji w pamięć".

 

P.R.

logistyk15 : :
paź 22 2015 Cel bloga - czyli podsumowanie projektu
Komentarze: 0

1. CEL:

Zwiększenie efektywności uczenia się i poprawa organizacji pracy.

2. METODY OSIĄGNIĘCIA CELU:

Poprzez poszerzanie swojej wiedzy, praktykę i zmianę swojego zachowania dążyć do osiągnięcia maksymalnej efektywności. Zmagania oraz sposoby stopniowo opisywać na łamach bloga. Napotkane problemy oraz trudności usuwać w oparciu o dostępną literaturę oraz własne doświadczenia. 

4. DZIAŁANIA DĄŻĄCE DO OSIĄGNIĘCIA CELU:

Wszelkie  działania opisywać w poszczególnych wpisach. Stosować różne metody, dzielić  się doświadczeniami, dzięki czemu,  można "uszyć" odpowiedni dla siebie i swojego trybu życia sposób na osiągnięcie  celu.

5. UCZESTNICY PROJEKTU:

Student pierwszego roku logistyki (z niewielkim bagażem doświadczeń) oraz mocno wspierająca go 7- letnia córka Hania :)

6. CZAS REALIZACJI:

22.10.2o15 – 10.o1.2o15r.

8. POTENCJAŁ UCZESTNIKÓW:

Nieograniczony :)

9. BUDŻET:

W zależności od potrzeb nie większy jednak niż 8.30 pln

10. WNIOSKI:

Wystarczy chcieć poprawić efektywność swojej nauki oraz zorganizować lepiej swoją pracę.

logistyk15 : :