Archiwum grudzień 2015


gru 26 2015 Pokój Rzymski podejście numer 2
Komentarze: 0

Postanowiłem ponownie spróbować metody " Pokój rzymski" pierwsze podejście zakończyło się raczej niepowodzeniem. Czynniki niepowodenia były bardzo różne. Począwszy od natłoku myśli spowodowanego napiętym okresem w pracy (kontrola roczna z zewnątrz) kończywszy na "rzeczach do zrobienia w domu".

Minęły Święta, gonitwa w pracy oraz domu zakończona w związku z tym z optymizmem można podejść do wcześniej wspomnianej metody...


W domu cisza, w tle ledwo słyszalny Czajkowski - idealne warunki do rozpoczęcia drugiego podejścia. 


Nie chciałem ustawiać poprzeczki zbyt wysoko, rozpocząłem od 20 elementów  - zamknąłem oczy i spróbowałem przyporządkować liczbom poszczególne elementy.

Nic z tego, zmniejszyłem do 15 elementów i po 20 minutach potrafiłem już bez pudła określić parę liczba - przedmiot. 

Reasumując - dla mnie metoda strasznie czasochłonna... po godzinie potrafiłem dopiero bez pudła "wykuć" pary liczb - przedmiotów w pokoju. Być może niewłaściwie zrozumiałem samą idee a może ta metoda nie jest dla mnie...


Ciąg dalszy nastąpi...

logistyk15 : :
gru 25 2015 JESTEŚ TYM CO JESZ.
Komentarze: 0

logistyk15 : :
gru 21 2015 Jaki rodzaj przyswajania wiedzy działa najlepiej...
Komentarze: 0

Witam

Dziś chciałbym podzielić z wami sposobami przyswojenia wiedzy i mniej więcej ajk one działają :D

Obrazek ten pokazuje mniej więcej %-owo jak przyswajamy wiedzę i w 100% się z nim zgadzam Więc należy starać się wykonywać ćwiczenia, pracę własną aby najlepiej przyswajać wiedzę

Pozdrawiam

KB 

gru 18 2015 RELAKS
Komentarze: 0

RELAKSACJA

Witam.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i zaczyna się też gonitwa(praca, dom, pezenty) dużo stresu.. jak tu ze wszystkim zdążyc przed świętami... Dlatego chciałabym Wam przedstawic metody relaksacji jakie można wykorzystac nie tylko gdy jesteśmy zdenerwowani ale też przed nauką.

 

Relaksacja może zwiększac efektywnośc uczenia się. Im bardziej jesteśmy zdenerwowani tym trudniej nam sobie coś przypomniec. Natomiast gdy jesteśmy spokojni, tym łatwiej nam się skoncentrowac, a co za tym idzie - łatwiej zapamiętac informacje.

Jaka więc metoda relaksacji może najlepiej sprawdzic sie w szczególnie stresujących sytuacjach?

 

- Technika relaksacji oddechowa- polega na wykonaniu głębokich, świadomych, zrelaksowanych oddechów. W czasie tych oddechów skupiamy się na tym że wszystkie nasze mięśnie wypełnia odprężenie i harmonia. Możemy pomocniczo liczyc cztery fazy oddechu: wdech-liczymy do 6 sekund, zatrzymanie oddechu liczymy do 3 sekund, wydech liczymy do 6 sekund, bezdech do 3 sekund.

 

- Aktywnośc fizyczna, cwiczenia fizyczne- gdy biegasz lub cwiczysz ale nie spinasz się na osiągnięciu rekordu, tylko robisz to dla siebie i obserwujesz swoje ciało wtedy staje sie to efekyywną techniką relaksacyjną.

 

-Muzyka relaksacyjna- to doskonały sposób na uwolnienie się od stresu i odprężenie po całym dniu w pracy lub tak jak ja po całym dniu w domu z dwójką dzieci.

Pozdrawiam J B-W

logistyk15 : :
gru 14 2015 Powtórki materiału
Komentarze: 0

Witam  :D

Dziś chciałbym opisać w jaki sposób wspomagam zapamiętywanie materiału podczas nauki.

Staram się zawsze dzielić materiał do nauki na poszczególne etapy, aby wiedza jaka jest w nich zawarta była łatwiejsza do przyswojenia.Po przyswojeniu każdego z etapów staram się go powtórzyć za dwa lub trzy dni aby się on utrwalił w mojej głowie dzieki temu wiedza ta nie jest tak ulotna jak po jednorazowym "wykuciu" materiału.

Pozdrawiam 

KB

gru 11 2015 I JESZCZE JEDEN I JESZCZE RAZ.. CZYLI POWTÓRKI...
Komentarze: 0

UTRWALAMY INFORMACJE / WIEDZE W GŁOWIE CZYLI POWTARZAMY!!!

 

Często zostawiamy naukę na ostatnią chwilę i w jedną noc próbujemy wcisnąc wiedze do głowy. To jednak sprawia że materiał pozostaje w pamięci na krótko i po jakimś czasie nie jesteśmy w stanie odpowiedziec na związane z nim podstawowe pytania. Dlatego o wiele lepiej jest zabrac się za powtarzanie odpowiednio wcześnie i systematycznie powracac do swoich notatek.

Istnieje system powtórek który pozwala uczynic naukę znacznie bardziej efektywną:

- od razu powtarzamy nowo nabyte informacje

- powtarzamy po upływie jednej godziny

- powtarzamy po upływie jednego dnia

- powtarzamy po upływie jednego tygodnia

- powtarzamy po uływie jednego miesiąca

Techniki jakie zastosujemy do powtarzania zasadniczo zależą od naszych własnych preferencji i osobistego stylu uczenia się.

Osobiście polecam technikę powtarzania materiału z przyjaciółmi lub rodziną. Wcielam się wtedy w rolę nauczyciela i staram sie wytłumaczyc (bardzo często) mężowi to czego sama próbuje sie nauczyc. Stosuje też quiz-y głównie ze starszą siostrą (kujonem). Polegają one na tym ze siostra zadaje mi pytania z przedmiotów które mam na zajęciach a ja próbuje na nie odpowiedziec.

 

logistyk15 : :
gru 07 2015 Jak uczyć się szybko i efektywnie ?
Komentarze: 0

Witajcie !!!

Przedstawiam Wam pięć stosowanych przeze mnie podstawowych zasad uczenia się w domu, które pozwalają mi na skuteczniejszą i efektowną naukę w krótszym czasie.

I.Czystość w miejscu pracy.

Porządek jest niezmiernie ważną cechą gdyż on pozwala Mi na efektywniejszą i szybszą naukę. Przedmioty nie powinny stać w sposób chaotyczny, ponieważ obniża to naszą koncentracje i nie możemy się skupić na jednej rzeczy.

II. Odpręż się!

Ciężko jest się uczyć gdy myślimy o wielu rzeczach( swoim dzisiejszym dniu, ulubionym programie itp). Jedną z rzeczy która mi sprawia przyjemność jest uprawienie sportów walki które bardzo uspokaja. To one dodają mi dziennej dawki energii i motywacji.

III. Rozłóż naukę na poszczególne etapy.

Rozkładam materiał na cały ten okres i zostawiam sobie jeszcze kilka dni luzu – na powtórki, relaks, nieprzewidziane okoliczności. Nigdy nie wiadomo czy na dwa dni przed egzaminem nie wydarzy się coś takiego, że na naukę nie będziesz mógł poświęcić ani minuty..

IV. Pisz czytelnie i podkreślaj słowa kluczowe.

- stosuje znaki i symbole zamiast oznaczeń słownych, bo rysunki rozpoznaje się szybciej niż tekst.
- stosuje diagramy, mapy myśli, rysunki, schematy, wykresy. Mówi się, że jeden obraz często mówi więcej niż 1000 słów. Dzięki technikom wizualnym uruchamiam swoją prawą półkulę mózgu.
- uwielbiam używać kolorowych pasków samoprzylepnych do zaznaczania ważnych informacji w książkach, rozdzielania działów, dziennika, notesu. Dzięki temu szybko znajduje to, czego szukam, zyskując czas i oszczędzając sobie frustracji.

V. Rób częste powtórki.

Powtarzanie materiału jest bardzo ważnym elementem skutecznej i efektywnej nauki.Najszybciej tracę informacje zaraz po ich nauczeniu. Potem spadek wiedzy maleje, wraz z czasem. Mogę temu zaradzić, wyznaczając w odpowiednich odstępach powtórki. Ogólnie, przyjmuje się że nowo nauczony materiał powinno się powtarzać:
1. zaraz po nauce (do 10 min.)
2. po upływie 1 godziny
3. 24 godzin
4. 48 godzin
5. tygodnia
6. miesiąca
 7. 6 miesięcy

To już wszystkie metody których Ja osobiście używam aby efektywniej szła moja nauka. Mam nadzieje że choć część z nich stanie się dla was pomocne i będziecie je stosować w swoim codziennym życiu. 
 

Pozdrawiam 
KB
gru 05 2015 System zakładek pamięciowych
Komentarze: 0

Opiszę teraz praktyczne zastosowanie systemu zakładek pamięciowych. Nadarzyła się ku temu doskonała okazja. Mój starszy syn Maciek brał udział w olimpiadzie historycznej. Mnóstwo dat do zapamiętania.

Jako wzorowy ojciec ;) postanowiłem pomóc dziecku wykorzystując poznaną metodę zakładek pamięciowych. Metoda bardzo mu się spodobała. Byłem niezwykle sceptyczny co do efektów ponieważ sam miałem sporo problemów aby opanować 10 obrazków - zakładek.


Gdy już ustaliliśmy wspólny front przebrnęliśmy przez Kazimierza Wielkiego, Ottona III zwanego Rudym przez Tadeusza Kościuszkę na Papieżu Janie Pawle II kończąc.


Co rzuca się w oczy? może nie było bardzo szybko lecz metoda ma dwie niezaprzeczalne zalety. Tworząc zakładki z dat które łączy się z osobami bądź wydarzeniami jest bardzo zabawnie oraz przede wszystkim wiedza tak zdobyta trwale zostaje zapisana w pamięci.

Krótko mówiąc system zakładek pamięciowych w odniesieniu do dat i osób okazał się strzałem w dziesiątkę.

PR

logistyk15 : :
gru 04 2015 JAK PISAC NOTATKI
Komentarze: 0

 SYSTEM CORNELLA

Tym razem coś dla osób lubiące notatki linearne.

System Cornella- jest to prosta efektywna metoda nie tylko do notowania, ale także do nauki.

Metoda ta polega na "wyciąganiu" słów kluczowych z głównej notatki.

Jak to zrobic?

-Należy podzielic kartke na dwie części (kolumny 6cm lewa i około 14 cm prawa)

-Lewa mniejsza strona powinna zawierac słowa kluczowe / inspirujące pytania.

-Prawa kolumna w której zapisujemy notatkę (treśc wykładu) to pozostała częśc kartki.

-Kilka dolnych wierszy zostawiamy i odgradzamy poziomą linią-tu będzie się znajdowac

podsumowanie kóre nie powinno byc dłuższe niż 2-3 zdania.

Oto jak powinna wyglądac taka notatka

Polecam tę metode ponieważ świetnie sie z tego systemu uczy oraz robi powtórki. Przy uczeniu się wystarczy zakryc prawą kolumnę i spróbowac odtworzyc informacje na podstawie słów kluczowych zlewej strony. Do szybkiej powtórki świetnie sprawdza sie też podsumowanie.

Pozdrawiam J B-W

logistyk15 : :